Zigzag Battaniye Yapılışı

Zigzag battaniye nasıl örülür? Çok güzel ve şık duran bu zigzag battaniyenin örülüş videosunu sizler için yayınlıyoruz. Bu video İngilizce fakat yakın çekim olduğu için anlaşılabilir diye düşünüyorum. Umarım sizler için yararlı olur. Yazılı anlatımı ve fotoğrafları da aşağıda mevcuttur.

Zigzag Battaniye Yapılışı

Battaniyenin yapılışı

Tığ şiş ile işlenecek olan örgü battaniye modelinde değişik renklerde yün ipler kullanılarak güzel bir çalışma meydana getirilebilir.

Battaniyenin ölçüsünde zincir çekilmesi ile örgüye başlanır. 4 numara tığ şiş kullanılır. Kare şeklindeki battaniyenin ebatları 1.40 x 1.40 olacaktır. Zincir çekilerek birince sıra bitirildikten sonra, ikinci sıraya geçildiği zaman, zigzag desenlerin genişliğini ayarlamak için zincir atılır. Örneğin on zincirlik bir genişlikte desen isteniyorsa o sayıda zincir yapılır ve tek trabzan yani birer defa ardışık şekilde tekli zincir işlenir.

sablonu

On zincirden sonra zig zag desenin şeklini oluşturmak için, aynı ilmeğe 2 defa batıp çıkartılarak ikili trabzan işlenir. Böylelikle, desenin şekli verilmiş olunur. Devamı aynı şekilde on zincir ve aynı ilmeğe batıp çıkartılarak işlenecek ikili trabzandır.

İki sıra zigzag modeli işlendikten sonra, satır başına geçilerek dalgalı (zigzag) desenlerin birbirine bağlantısı için, zincir çekimi işlenerek el işi battaniye modeli bitirilir.

zigzag-battaniye-zigzag-battaniye-nasıl-örülür-zigzag-battaniye-yapılışı-battaniye-nasıl-örülür-2-620x423

zigzag-battaniye-zigzag-battaniye-nasıl-örülür-zigzag-battaniye-yapılışı-battaniye-nasıl-örülür-3-620x423

Bu yazı 18 kere okundu.