Şiş Örgüsü Yelek Model ve Yapılışı

Şiş Örgüsü Yelek Model ve Yapılışı

El yapımı şiş örgüsünden yapılan yelek modeli kış ayları gelirken sizi sıcak tutacak kolay yapım tekniği olan giyimlerdir. Günümüzde şiş örgüsü yelek modeli sadece ev için değil, bir gömlek üzerine giyilerek de hoş durmaktadır. Evde boş vakitlerinizde yapabileceğiniz bir örgü tekniği ile rahatlıkla kendinize ve sevdiklerinize yelek yapabilirsiniz. İlk olarak kolay sürüp gitmesi için; düz bir örgü ile başlamanız daha faydalı olacaktır.

Şiş Örgüsü Yelek Model ve Yapılışı

şiş örgü yelek modeliÖncelikle şiş örgüsü için 500 gram ip ve 8 numara şiş edinin. Sonrasında hırkanın arkası için 23 ilmek yapmayı tercih edin. Yeleğin arka sırasını düz örerek ilmek atın. Ön sırayı yaparken de ters örerek devam edin. Öreceğiniz yelek 65 ilmeğe ulaştığında çekme yapmaması için iki ilmeği keserek tekrar kesme işlemine devam ederek örmeye sonlandırın.

Ön tarafın örülmesi için 9 ilmek ile başlayarak 65 ilmek olana kadar devam edin. İlmek sayısına ulaştığınızda aynı şekilde ilmekleri keserek sonuna gelene kadar kesme işlemine devam edin. Bu kısım için de örme işlemi ön sıra ters, arka sıra düz olacak şekilde yapılmalıdır.

Kollar için ise; 9 ilmek ile başlayarak yaklaşık 50 cm olana kadar devam edin ve arkaya gelecek şekilde atın. Yaka açıklığına ulaştığınız da ise kol örmesini bitirin.

İki tarafı birbirine bağlamak için kullandığınız ipin koyu tonunda sentetik kalın ip, düğme, broş tercih edebilirsiniz. Dışarı çıkarken giymek istediğiniz takdirde kendiniz de farklı şekilde birleştirme teknikleri uygulayabilirsiniz.

Bu model düz ve kolay yapımı olan bir model olduğu için herkes kolaylıkla uygulayabilmektedir. Yelek yapımı çok fazla kesme işlemi yapılmadığından daha basit bir şekilde ilerlemektedir.

Kaynakca/Yazar : Hülya TOSUN

İlgili Kelimeler
şiş ile örülen yelek örnekleri