Örgü Modelleri Anlatımlı

Örgü Modelleri Anlatımlı

Örgü yapmak oldukça zevkli bir hobidir. Evde işiniz olmadığı zamanlarda vakit geçirmek ve yeni şeyler üretmek için farklı örgü modelleriyle birçok yeni giyim yapabilirsiniz.

Örgü-Çiçek-Yapımı enguncelorgu_132861075936 2016-Derya-baykal-örgü-çiçek-modelleri siyah-mavi-çizgili-yarım-parmaklı-örgü-eldiven-modeli-2014

 

 

yeşil-siyah-örgü-parmaksız-uzun-eldiven-modeli-560x420

El-orgusu-bagcikli-bebek-patik-modeli orgu-parmak-eldiven-modelleri-530x412 yeni-cikan-tig-isi-orgu-patik-modelleri-ve-yapilisi-tasarimi

Örgü Modelleri

Çift Pirinç Örgü Modeli; ilk olarak kullanacağınız ipi şişe geçirin. Sonrasında ilk sıra için 2 düz, 2 ters, 2 düz şeklinde 3 ilmek örün ve devamını 2 ters, 2 düz şeklinde sonuna kadar gidin. İkinci sıra için ise; 2 ters, 2 düz ve 2 düz şekilde örün. Devamında 2 düz, 2 ters şekilde sonuna kadar gidin. Üçüncü sıra için; 1. sırada yaptığınız örme tekniğini tekrarlayın. Dördüncü sıra için; 2. Sırada yaptığınız örme tekniğini yapın. Örmek istediğiniz model bitene kadar aynı şekilde 4 sırayı tekrarlayarak devam edin.

Selanik Örgü Modeli; ipi şişe geçiriyoruz. Sonuna kadar yapılan işlem aynı şekilde devam etmektedir. Sıra bittiğinde yapmanız gereken ipi her zaman üste almaktır. İlk olarak tek ilmeği sağ şişe boş alıyorsunuz. Sonrasında iki ilmek alarak, ipi üstüne atıyorsunuz. Tek ilmek alarak çekmeden sağ şişe geçirip, üzerine ip atıyorsunuz. Bu şekilde sonuna kadar iki çift bir tek şeklinde ilmekleri alarak devam ediyorsunuz. En pratik formülü ise kes, al, at şeklinde yapılmaktadır.

Saç Örgüsü Modeli; öncesinde kaç ilmek yapacaksanız, başlangıcında ve sonunda haraşo örmeniz modelin daha net gözükmesini sağlayacaktır. Haraşo; sürekli önden doğru alınarak örülmektedir. İlk altı ilmeği haraşo ördüğünüz varsayarak,  saç örgüsü için ise; düz bir şekilde son altı ilmek kalana kadar örüyorsunuz ve tekrar 6 ilmek haraşo yapıyorsunuz. Yaklaşık on sıra olana kadar devam ediyorsunuz. Sonra on düz ilmeği şişte çıkarıp; sağ taraftaki 5 ilmeği sola, sol taraftaki 5 ilmeği sağa geçirerek çaprazlıyorsunuz. Bu şekilde devam ediyorsunuz.