Çizgili Düğmeli Yün Erkek Yeleği Yapılışı – Ayrıntılı Anlatımlı

Bu yazımızda Çizgili Düğmeli Yün Erkek Yeleği Yapımı hakkında kısa bir bilgi paylaşacağız ve ayrıca yapmış olduğumuz bir örneği de sizlerle paylaşıyoruz.

Eşinize , arkadaşınıza veya ailenizden sevdiğiniz birisine bir erkek yeleği yapmak mı istiyorsunuz? Doğru yazıdasınız demektir. Sitemize gelen istekler doğrultusunda Erkek Yeleği Modellerinden bazılarının da anlatımını yapıyoruz.

Çizgili Düğmeli Yün Erkek Yeleği Yapılışı: 

Malzeme: Süper Saf Yün
Renk no: 194 (3 yumak), 217 (4 yumak)
Şiş No:4.5
Örgü Şekli: Düz örgü, ters örgü, 1+1 lastik örgü
Aksesuar: 6 adet düğme

ARKA: 217 renk no.lu iplikle 112 ilmek başlanır, 7 cm 1+1 lastik örülüp, düz örgüye geçilir. 2 sıra örüldükten sonra; 2 sıra 194 renk no.lu iplikle, 2 sıra 217 renk no.lu iplikle…şeklinde 2 sıra arayla renkler beden boyunca değiştirilerek örülür. Beden boyu 44 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 4+3+2+1+1 ilmek kesilir. Beden boyu 65 cm olduğunda yaka için ilmekier ortalanır ve ortadaki 30 ilmek, sonraki sırada omuzlarda kalan 30′ar ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN: 60 ilmek başlanır, arka beden gibi örülür. Beden boyu 39 cm örülerek yaka için ön ortasından 2 sıra arayla 19 defa 1′er ilmek kesilir. Beden boyu 66 cm de omuzda kalan 30 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.
KOLLAR: Omuzlar dikildikten sonra 217 renk no.lu iplikle kol evi etrafından şişe 130 ilmek çıkarılır, 3 cm 1+1 lastik örülüp, bitirilir.
YAKA: 217 renk no.lu iplikle ön ortaları ve yaka etrafından şişe 358 ilmek çıkarılır, 3 cm 1+1 lastik örülüp, bitirilir. Sol tarafta 6 cm arayla 6 adet ilik açılır.

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük boyutlarda görebilirsiniz. Eğer sizin de bu örneklere benzer maharetleriniz varsa ve bu tür güzel şeyler elinizden geliyorsa”Bize Gönderin” menü başlığına tıklayarak bizlere gönderebilirsiniz. Ve isterseniz adınızla beraber yayınlayabiliriz ve sizler de çevrenizle paylaşabilirsiniz.

yun_erkek_yelegi_yapimi