Lif Örnekleri

Lif Örnekleri

rengarenk-tig-isi-top-banyo-lifi-modelleri-530x480Lif örnekleri genellikle tığ ile yapılan işlerdir. Lif ipi ve orlon tığ edinerek rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Birçok farklı örneği bulunduğundan kolay yapılan örnekler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu lif yapımı oldukça tercih edilen bir el işidir. El yapımı lifler yumuşacık olmakta ve kolay bozulmamaktadır. Bu şekilde lif yapımına olan ilgi artıkça örneklerde giderek çoğalmaktadır.

Lif Örnekleri

Basit Lif Örneği; bu örneği yaparken lif ipi ve tığ kullanıyorsunuz. Tığ kanca burunlu hafif kalın bir tığ olmalıdır. İlk olarak başlarken tek zincir atılır ve sonrasında ip zincirin içerisinden geçirilerek çekilir. Bu işlem aynı şekilde bir kere daha tekrarlanmaktadır. Sonrasında üst kısımdaki kenar ipi karışmaması için tutulur, iki birden çekilir ve tutulan boşluğa tığ batırılarak tekrar ikisi beraber çekilir. Üzerine bir zincir atılır. Aynı işleme 6 kere tekrarlanana kadar devam edilir. Altıncı işlemden sonra ip çekilmeden bir önceki deliğe batırılarak işlem bu şekilde yan taraftan devam edilir. Bu şekilde lif örneği sonuna kadar oluşturularak tamamlanır. Boyutunuz siz dilediğiniz gibi uzatarak sonrasında bir öncesinden geçirerek yapabilirsiniz.

Balik-Lif-Yapilisi-10Kalp Motifli Lif Örneği; bu lif örneği toplam 4 kalp motifi yapılarak birleştirilmektedir. Yapımı da oldukça kolay olmaktadır. Tek zincir yapılarak başlanır. Sonrasında zincir içerisinden tığ 3 kere batırılarak direk 3 ip içerisinden çekilerek kapatılır. Sonrasında üzerine bir zincir çekilerek devam edilir. Büyük bir lif istiyorsanız kalın lif ipi ile yaparak, 8 kere aynı işlemi tekrarlayın ve bir kenar için fazladan bir tane daha yaparak kapatmadan 7. işlemin dibine batırın. Aynı şekilde işleme bir önceki ile birleştirilerek devam edilir ve kalp şeklini alır. Dört adet yaptıktan sonra birleştirerek lif örneğini tamamlamış olursunuz.