Meyve Desenli Yaz Tepsisi Yapımı

Yaz aylarına girmemizle birlikte, havaların ısınmasının yanı sıra renkler ve enerji veren desenler ile objeler de hayatımıza yeniden girmeye başladı. Özellikle de yaz aylarında tükettiğimiz, renkleriyle ve tatlarıyla yazın gelişini bize belli eden yaz meyvelerinin desenlerinin yer aldığı objeler bu yaz aylarında yine çok moda olacak. Yaz aylarında kullanılması daha güzel olacak, renkleri ve canlı görünümüyle enerjinizi olumlu yönde etkilerken bir yandan da kullanışlı oluşuyla işlerinizi kolaylaştıracak harika bir meyve desenli yaz tepsisi yapmaya ne dersiniz? Yapımı çok kolay olan bu meyve desenli yaz tepsisi, yaz günlerinde misafirlerinize ikramda bulunurken kullanabileceğiniz, orijinal ve farklı bir tasarıma sahip. İşte meyve desenli yaz tepsisi yapımı için ihtiyacınız olan materyallerin listesi:

Malzemeler:

-Yuvarlak, ham ahşap tabla, (Hobi malzemeleri satan birçok dükkanda bulabileceğiniz bu ahşap tablaları marangozlara kestirebilir ya da evde bulunan hazır pizza altlığı, nihale gibi malzemeleri de değerlendirmek adına tercih edebilirsiniz.)
-Kırmızı, sarı, turuncu, beyaz, siyah ve yeşil renklerde ahşap boyaları,
-4 adet metal kaşık, (Evde eskimiş olan küçük kaşıkları değerlendirmek için bu projede kullanabilirsiniz.)
-Matkap ve çivi.

Meyve Desenli Tepsi Yapımı 1

Bu projede yer alan tepsiler iki farklı desenden oluşuyor. Dilerseniz ayrı ayrı, beğendiğiniz deseni yapabilir ya da bizim proje örneğimizde de olduğu gibi set halinde de yapabilirsiniz. Karpuz ve portakal desenli bu tepsilerin yapım aşamasına başlayalım. İlk olarak Karpuz tepsinin yapımını anlatalım:
Karpuz desenli tepsinin yapımına başlarken, ilk olarak tablanın tümünü kırmızı renkte boyamakla işe başlayabilirsiniz. Bu tepsi setinin bir özelliği de düzgün baskı renklerden değil, hafif yıpranmış ve eskitilmiş renklerden oluşması: Bu nedenle sünger fırçayla ya da herhangi bir tırtıklı aletle boyadığınız kırmızı alanın üstünden geçmeniz etkiyi daha da güzel bir hale getirecektir. Bu işlemden sonra ahşap tablayı kurumaya bırakın. Ahşap tablanın kuruduğundan emin olduktan sonra alın ve çevresine, aşağıdaki ikinci görselde olduğu gibi beyaz bir şerit geçip tekrar kurumaya bırakın.

Meyve Desenli Tepsi Yapımı 2

Bu işlemde bittikten ve tabla yeniden kuruduktan sonra, yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi kenar kısmını yeşil renkte boyayın. Daha gerçekçi görünmesi için ara ara hafif beyaz katılmış yeşil fırçayla çizgiler çekin. Ardından kırmızı alana, ince fırça yardımıyla küçük siyah çekirdekler çizin ve tablayı kurumaya bırakın. Tablanın tamamen kururken siz de portakal desenli tepsinin yapımına geçebilirsiniz. Bu tepsinin yapımı için ilk olarak tablanın tamamını turuncu renkte boyamanız ve karpuz tepside yaptığınız gibi üstünde biraz eskitme gibi görünen bir görünüm oluşturmanız gerekiyor. Kurumaya bıraktığınız tabla iyice kuruduktan sonra, etrafına yine beyaz renkte şerit geçin ve tekrar kurumaya bırakın. Bu aşamadan sonra, karpuz tepsinin tasarımından biraz daha farklı olarak cetvel yardımıyla tablada dilimler oluşturmanız gerekiyor.

Meyve Desenli Tepsi Yapımı 3

Tablanın üstünde eşit 10 adet dilim oluşturduktan sonra, bu çizgilerin üstünü beyaz boyayla düzgün bir biçimde geçin. Orta kısmına biraz daha yoğun bir beyaz yuvarlak çizdikten sonra, dilimlerin içine ara ara noktalar koyarak tepsiye gerçekçi bir görünüm kazandırın. Ardından dış kısmını açık renkte bir turuncu tonda boyadıktan sonra bu tepsiyi de kurumaya bırakın.

Meyve Desenli Tepsi Yapımı 4

İki tepsi de kuruduktan sonra, şimdi sırada son aşama olan tepsi saplarının monte edilme aşaması var. Bu meyve desenli yaz tepsilerinin tutma kısımları metal kaşıklardan olacak: Matkap için ince metali delebilen doğru ucu seçtikten sonra, kaşıkların yuvarlak kısmının tam ortasını ve aynı hizaya denk gelecek şekilde sap kısımlarının en uç orta kısmını delmeniz gerekiyor. Bu aşamada birilerinden yardım alabilirsiniz. Bütün kaşıklar için delme işlemini tamamladıktan sonra, tepsilerin iki kenarına kaşıkları karşılıklı olarak, küçük çiviler yardımıyla çakın. Kaşıkların ikisi birbirine pararel olarak aynı yöne bakabilir fakat dilerseniz kaşıkları birbirine ters olarak kullanıp daha farklı bir tasarım da gerçekleştirebilirsiniz; karar sizin.

Meyve Desenli Tepsi Yapımı 5

Bu aşamadan sonra tepsi tasarımınız bitmiş olacak. Bu renkli ve eğlenceli, meyve şeklindeki yaz tepsi setini herkes çok beğenecek ve sıcak yaz günlerinde ikram ettiğiniz soğuk içecekler artık daha bir anlamlı olacak!

Meyve Desenli Tepsi Yapımı 6

                                                   

.