Lego Tasarımlı Baharatlık Yapımı

Evinizde eğlenceli ve renkli aksesuarları kullanmak istiyorsanız; bu lego tasarımlı baharatlık çok hoşunuza gidecek ve evinizde şirin bir dekor ürünü olarak güzel bir detay oluşturacak. Çocukluk yıllarımızın en güzel oyuncaklarından biri olan legolar, genelde kendine has bir hayran kitlesine sahiptir ve yaşı ne kadar büyürse büyüsün bazıları legolardan asla vazgeçmez. Günümüzde farklı ve modern takımları, setleri, parçaları bulunan legoların değişmez ana parçalarından biri olan kırmızı lego parçasından esinlenerek yapılan, yapımı çok basit olan, bütçe olarak da sizi asla yormayacak olan bu lego tasarımlı baharatlık sayesinde mutfağınıza renk ve neşe geleceğinden eminiz. İşte basit lego tasarımlı baharatlık yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler ve adım adım bu baharatlığın yapılışı…

Malzemeler:

-Mukavva ve kalın kartonlar,
-Küçük kavanozlar,
-Kırmızı boya,
-Kuvvetli bir yapıştırıcı,
-Kesici alet, kalem, model kağıdı.

İlk olarak model kağıdına aşağıda da gördüğünüz gibi aralık bırakarak, kavanozlarınızın yuvarlak alt kısımlarının şeklini çıkarın. Bu kavanozluğu 6’lı ya da 8’li olarak yapmanızı öneririz. Şekil çıkardıktan sonra, etrafında da aynı boyutta bir pay bırakın ve mukavvanın üstüne bu parçayı koyarak kenarlarını işaretleyin. Bütün bir dikdörtgen kutu oluşturmanız gerekiyor; bu kutuyu da bu işaretlediğiniz dikdörtgenin yanından bütün halde keseceksiniz. Kavanozların uzunluğunu ölçerek bu dikdörtgenin yanına birleşik olarak o uzunlukta, aynı genişlikte bir dikdörtgen daha çizin. Onun yanına yine birleşik olarak bu ilk dikdörtgeni, onun yanına da ince dikdörtgeni çizin ve bütün olarak kesin.

Baharatlık Yapımı 1

Elinizde şöyle bir parça oluşmuş olması gerekiyor:

Baharatlık Yapımı 2

Bu parçanın tek kenarında az önce çizmiş olduğunuz yuvarlaklı modeli uygulayın fakat delikleri yuvarlakları kareye çevirerek çizip kesin. Ardından kenarları birleştirip dikdörtgen bir kutu formu oluşturun.

Baharatlık Yapımı 3

Kutu oluştu; şimdi sıra içinde kavanozların düzgün durması için silindir şeklindeki yuvaların oluşturulması. Bu aşama için kavanozlarınızın etrafını saracak kadar parçalar kesmeniz gerekiyor.

Baharatlık Yapımı 4

Bu parçaları yapıştırarak silindirler oluşturun ve az önce oluşturduğunuz ana kutunun içine, deliklere birer adet olacak şekilde silindirleri sokup yapıştırın.
Elinizde şöyle bir parça oluşmuş olacak:

Baharatlık Yapımı 5

Şimdi sırada ilk çizdiğiniz yuvarlaklı dikdörtgen parçadan bir adet kesmeniz ve bu ana parçanın üstüne yapıştırmanız gerekiyor. Ardından kutunun yan kenarları için de mukavva parçalar kesin ve kapatın. Elinizde legonun ana formu oluşmuş olacak.

Baharatlık Yapımı 6

Bu kutuyu kırmızı boyayla boyayın ve kurumaya bırakın.

Şimdi sırada legonun yuvarlak kısımlarını oluşturma aşaması var: Bu kısımlar kavanozların kapakları olacak. Kavanozların kapak kısımlarını tamamen saracak şekilde bir yan şerit, bir de yuvarlak üst parça olacak şekilde karton parçalar kesin. Baharatlık Yapımı 7

Baharatlık Yapımı 8

Bu parçaları kavanozların kapaklarına yapıştırın ve kırmızı renkte boyayarak kurumaya bırakın.

Baharatlık Yapımı 9

Bütün parçalar kuruduğu zaman lego formundaki baharatlık setiniz bitmiş olacak.

Baharatlık Yapımı 10

Artık kavanozları baharatla doldurup lego ana parçasının içine koyabilir, lego baharatlık setinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Baharatlık Yapımı 11

Baharatlık Yapımı 12