Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı

Günümüzde özel günlerde hediye verilirken daha özenli ve farklı hediye kutusu ve ambalaj fikirleri tercih edilmeye başlandı. Özellikle de düğün, nişan, kına, baby shower tarzındaki özel günlerde yapılan kutlamalarda artık özel günün sahibi olan kişiler misafirlerine küçük anı hediyeleri dağıtmaya başladı. Bu küçük hediyeler için de birbirinden güzel ve farklı tasarıma sahip küçük kutu modelleri ortaya çıktı. Yapımını anlatacağımız kurabiye şeklindeki hediye kutuları, tam olarak bu özel günlere uygun şekilde tasarlanmış ve kendi başınıza evde yaparak daha az bir bütçe harcamanızı sağlayacak ve size özel bir tasarım gerçekleştirmenizde yardımcı olacak. Kurabiye şeklinde olan bu şirin küçük kutuları sadece hediyelerinizi koymak için değil, bu özel günlerde ikram edilen küçük kurabiye, makaron ya da pastalar için de kullanabilirsiniz. Hatta pastane sahipleri ya da evde özel gün kurabiyeleri yapanlar da bu kutuları ürünlerini paketlemek için tercih edebilir, dilerlerse daha büyük boyutlarda yaparak büyük pasta modellerini bile içine koyabilirler. İşte basit kurabiye şeklindeki hediye kutusunun yapımı için ihtiyacınız olanlar….

Malzemeler:

-Siyah ve beyaz kalın karton,
-Dekoratif macun,
-Yapıştırıcı,
-Renkli kek süsleri,
-Renkli ip.

İlk önce yapacağınız kutunun boyutunu elinizdeki ürünler bağlamında düşünüp belirlemeniz gerekiyor. Bu boyutların belirlenmesi aşamasından sonra, aşağıda gördüğünüz parçaları kartonlardan kesmeniz lazım. Siyah iki adet çiçek formunda parça, siyah parçanın bir boy küçüğü beyaz parça, kenarları birleştirmek için dikdörtgen bir parça ve son olarak kutunun yan çevresi için beyaz en altta yer alan parça. Bu beyaz uzun parça, beyaz yuvarlak parçanın etrafını tamamen saracak bir boyutta olmalı; unutmayın.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 1

Bütün parçaları ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırladıktan sonra,yukarıda gördüğünüz çizgili yerlerin üstünden hafifçe maket bıçağıyla geçerek ama tamamen kesmeyerek bükülebilir kısımlar elde etmeniz gerekiyor. Ardından aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi, beyaz uzun parçanın üstünde bulunan kulakları beyaz yuvarlak parçanın üstüne yapıştırarak uzun parçayı beyaz yuvarlak parçanın etrafında döndürün.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 2

Ardından yine ortasından biraz kesik atmış olduğunuz dikdörtgen parçayı aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi bir kenarından beyaz kutuya yapıştırın.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 4

Son olarak siyah çiçek görünümlü parçaları kutunun altına ve üstüne yapıştırın. Üstte duran siyah kısım kutunun kapağı olacak ve az önce yapıştırmış olduğunuz beyaz parçanın üstüne yapışacak. İçte bulunan beyaz kısım kapağın açılıp kapanmasını sağlayacak.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 5

Hazırladığınız kutunun beyaz kısmına, düzgün bir biçimde dekoratif macun sürün. Bu macunları hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz ya da muadili olabilecek farklı ürünleri kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Amaç; kutunun gerçekçi bir pasta kreması gibi görünmesi.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 6

Bu krema gibi görünen kısım tam kurumadan üstüne renkli pasta süsleri dökmeniz gerekiyor. Bu renkli süsler, gerçekçi görünümü daha da arttıracaktır. Bunun yerine farklı renkli ürünleri kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 7

Süsleri de yaptıktan sonra kutuyu kurumaya bırakın. Krema gibi görünen kısmı kuruyup donacaktır.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 8

İşte dekoratif pasta görünümlü kutularınızın yapımı bitti; artık dilediğiniz hediyeyi içine koyup renkli iplerle kutuları bağlayabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Kurabiye Şeklinde Hediye Kutusu Yapımı 9

Kurabiye Seklinde Hediye Kutusu Yapimi 10