Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı
2 Temmuz 2015
ornek

Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı

Evlerde güzel bir depolama alanı oluşturan dekoratif kutular, birçok farklı boyut, şekil, desen ve renk gibi farklı modellere sahip olarak...

Evlerde güzel bir depolama alanı oluşturan dekoratif kutular, birçok farklı boyut, şekil, desen ve renk gibi farklı modellere sahip olarak piyasada satılıyor. Bu dekoratif kutular hem fazla eşyaları depolamamızı sağlarken bir yandan da evlerde güzel dekoratif bir görünüm oluşturuyor fakat malzeme kalitesi ve ürün boyutu arttıkça artan dekoratif kutu modellerinde, ederinin çok daha üstünde fiyatlarla karşı karşıya kalmak da mümkün oluyor. Hazır ürünlere hak ettiğinden fazla para ödemek yerine evde kendi dekoratif kutularınızı kendi başınıza yapmaya ne dersiniz? Üstelik sadece birkaç basit malzeme bulup kısa sürede yapabileceğiniz bu dekoratif kutular, piyasada satılan hazır dekoratif kutu modellerini de aratmayacak nitelikte görünüyor. Evinizde güzel depolama alanları oluşturmanız için en büyük yardımcınız olacak karton dekoratif kutuların yapımı için ihtiyacınız olanların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

-Karton kutu, (Bakkal ve marketlerden isteyebileceğiniz, sıradan karton kutular ya da karton parçaları işinize yarayacaktır. Mümkünse bükülmesi daha kolay olan oluklu kartonlardan kullanırsanız daha iyi olacaktır.)
-Dilediğiniz desende kumaş,
-Beyaz peluş kumaş,
-Tekstil tutkalı,
-Koli bantı ve makas.
-Dekoratif süslemeler için kullanabileceğiniz kurdele.

İlk olarak yapmak istediğiniz dekoratif kutunun boyutunu dilediğiniz gibi belirleyin. Kutunun yuvarlak olacağını unutmayın ve silindir haline getirildiğinde istediğiniz kutu boyutunu size oluşturacak uzunlukta, dikdörtgen bir parça kesin. Bu parça kutunun alt kenarını oluşturacak; unutmayın. Aynı boyuttan bir iki santim daha kısa olan ve biraz önce kestiğiniz parçanın yarısı inceliğinde olan bir şerit daha kesin. Son olarak karton şeritleri silindir haline getirdiğinizde oluşan yuvarlak kısım kadar iki karton parça daha kesin. Tüm parçaların kesim işlemi bittiğinde, artık yapım aşamasına geçmek için hazırsınız demektir.

Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı 1

Tercih ettiğiniz desenli kumaşın üstüne tüm karton parçaları koyun ve etrafından bir iki santim civarı paylar bırakarak birer adet parça kesin. Aynı parçalardan birer adet de beyaz kumaştan kesin.

Kesmiş olduğunuz karton ana parçayı, yuvarlak parçalardan birini taban kısmına koyarak silindir haline getirin ve kenarını birleştirin. Şeffaf koli bantı yardımıyla kutunun kenarını ve taban kısmını iyice yapıştırın. Bu bantların görünmeyeceğini unutmayın; o nedenle tamamen sağlam olması için çalışın ve kutunun gövde kısmını oluşturun Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı 2

Aynı işlemi kutunun kapağı için de yapın; kestiğiniz ince şeridi diğer yuvarlak parçanın etrafında silindir şekline getirin ve yine bantla sıkı bir şekilde sağlamlaştırarak yapıştırın. Şimdi kutuyu ve kapağını kaplama aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada kutunun kenar kısmının kötü görünmemesi için; tercih ettiğiniz kumaşın artan parçalarından küçük parçalar kesip tekstil tutkalı yardımıyla aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi yukarı bakan kenar kısmına kumaşları yapıştırın. Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı 3

Bu işlemden sonra, kesmiş olduğunuz ana parçalarla kutu ve kapağını tamamen kaplayabilirsiniz. Kutunun iç kısmına beyaz kenar ve yuvarlak parçayı aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi yapıştırdıktan sonra, üst ve dış kısmına da desenli kumaşı düzgün bir şekilde yapıştırın. Eğer kutunun biraz daha yumuşak olmasını istiyorsanız; karton ve kumaş arasına ince sünger elyaf da yapıştırabilirsiniz.

Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı 4

Son olarak kutunun daha dekoratif bir görünüme sahip olması için dilerseniz kapağının yan kısmına, dilerseni gövde kısmına bir kurdele bağlayabilir ya da sadece yapıştırabilirsiniz. İşte dekoratif kutunun son hali:

Kartondan Dekoratif Kutu Yapımı 5

Bir Yorum Bırak