Giysili Bebek Oyun Seti

Kız çocuklarının vazgeçilmez oyunu olan, her birimizin küçük yaşlarda mutlaka oynamış olduğu evcilik oyunları bir nevi geleceğe hazırlık olmakla birlikte, çocukların gelişiminde de büyük bir katkıya sahiptir. Oyun oynamak, sadece eğlence ve zaman geçirme etkinliği değil; aksine çocuklara büyük katkı sağlayan etkinliklerdir. Çocuklarınızın kaliteli, sağlıklı, onları eğlendirirken geliştirecek oyuncaklarla oynamalarını istiyorsanız; yapımını anlatacağımız bu oyun seti gibi kendi oyuncaklarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Eski yıllarda var olan, oynarken büyük zevk aldığımız giysili kağıt bebeklerin daha dayanıklısı olarak kumaştan yapılmış olan, içinde kendi bebekleri ve giysileri bulunan, küçük bir ev şeklindeki çantasının içinde taşıması kolay olan bu giysili bebek oyun seti için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

Malzemeler:

-Birçok farklı renk ve desende kumaş parçaları,
-Ten rengi, siyah ve sarı renkte keçe parçaları,
-Kurdele,
-Küçük cırt cırtlar,
-Dikiş malzemeleri ya da makinesi.

İlk önce bu setin bebeklerinin yapım aşamasından işe başlayalım. Bildiğimiz kağıt bebekler gibi görünen ama keçeden yapıldığı için daha sağlam olan bu bebeklerin yapımı da çok kolay. Aşağıdaki modele uyarak gerekli şekillerdeki parçaları kesin ve bebekleri yapın.

Giysili Bebek Oyun Seti 1

Bebekleri giydir- çıkar fonskiyonuna sahip bir şekilde yapmak için, görselde verilmiş olan kıyafet yerine bütün bir şekilde ten rengi bir vücut yapmanız gerekiyor.

Giysili Bebek Oyun Seti 2

Bebeklere sadece iç çamaşırı dikin ve yüzlerinin yapımı için de aşağıdaki görselden örnek alın. Gözleri, ağzı ve yanakları için farklı renkte ipler kullanın. Kız ve erkek seçenekli olarak farklı bebekler yapabilirsiniz.

Giysili Bebek Oyun Seti 3

Giysili Bebek Oyun Seti 4

Giysili Bebek Oyun Seti 5

Bebeklerin kıyafet giydirilecek bölgelerine, altına ve üstüne birer adet olmak üzere küçük cırt cırtlar dikin. Aynı cırt cırtları kıyafetlere de dikeceksiniz ve böylelikle kolay giydirilip çıkartılabilen kıyafetlere sahip olacaksınız. Bebeklerin kıyafetlerini de elinizdeki kumaşlara ve zevkinize göre dikebilirsiniz.

Giysili Bebek Oyun Seti 6

Renkli küçük elbiseler, şortlar, tişörtler, pantolonlar, etekler… Bebeklerin üstüne birebir uyacak şekilde tercih ettiğiniz parçaya göre kumaştan iki adet aynı parçadan kesin ve arkalı önlü olarak iki kıyafeet parçasını birbirine dikin. Üst kısmını dekoratif olarak dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz; kıyafetin arka kısmına ise çocukların üstündekine denk gelecek yere doğru küçük bir cırt cırt dikmeyi ihmal etmeyin.

Sırada bebeklerin evinin yapımı var: Ev çantanın yapımı için aşağıda gördüğünüz ev formunu kesmeniz gerekiyor fakat kumaşı ikiye katlayıp kenarından birbirine yapışık olan iki adet ev kesmeniz gerekli. Evin çatısını farklı desende bir kumaştan kesip sonradan dikebilirsiniz. Bu parçanın üstüne küçük kare pencereler ve bir adet kapıyı da diktikten sonra, uygun renklerde bir kumaşı katlayıp ince şerit haline getirdikten sonra kenarını dikip, görselde gördüğünüz gibi iki adet çanta sapı oluşturmanız gerek. Evin iç kısmını ayrıca dikip sonradan evin dışıyla birleştirmeniz gerekiyor. Çanta saplarının birini bir tarafa, diğerini de diğer tarafa diktikten sonra, evin iki kenarını kapandığı zaman birbirine bağlamanızı sağlayacak iki parça kurdeleyi de dikin. Dilerseniz evin dış kısmına çiçek gibi dekoratif ayrıntılar da ekleyebilirsiniz.

Giysili Bebek Oyun Seti 7

Evin iç kısmı için yine farklı renkte ve desende bir kumaştan birebir aynı boyutlarda iki yapışık ev formu kesin. Bu parçalardan birinin üstüne, üst kısmı açıkta kalacak ve diğer üç kenarı dikilecek şekilde farklı bir kumaş parçası dikin; bu kumaş oyuncak bebeklerin yatağı olacak. Üst kısmına da küçük düz bir kare dikin; bu parçayı da yastık olarak kullanabilirsiniz. Karşı tarafına ise altında iki adet ayağı olan keçeden bir kare parça kesip yine üst kısmını açık bırakarak dikin. Burası oyuncakların dolabı, kıyafetlerin koyulacağı yer olacak.

Giysili Bebek Oyun Seti 8