Basit Kartvizitlik Yapımı
6 Temmuz 2015
ornek

Basit Kartvizitlik Yapımı

Cüzdanların içinde en çok yer kaplayan şeylerden biri de şüphesiz ki kartvizitlerdir. Gittiğimiz yerlerden, sürekli uğradığımız dükkanlardan, ihtiyacımız olabilecek olan...

Cüzdanların içinde en çok yer kaplayan şeylerden biri de şüphesiz ki kartvizitlerdir. Gittiğimiz yerlerden, sürekli uğradığımız dükkanlardan, ihtiyacımız olabilecek olan firmalardan aldığımız ve işimize yarayan kartvizitler; cüzdanların kart koymak için ayrılmış bölümünü tamamen işgal eder. Toplanmış olan kartvizitleri koyarak çantalarda taşımak için çıkarılmış küçük kartvizit cüzdanları piyasada bulunur fakat genelde sert malzemeden yapılmış ya da kötü desenlere sahip olan pahalı ürünleri bulmak daha kolaydır. Tamamen kendi beğeninize göre tasarlayabileceğiniz, sizin istediğiniz desene sahip, kumaştan yapılmış ve hafif olan bir kartvizit cüzdanına sahip olmak ister misiniz? Yapımı çok basit olan bu kartvizitlik, dilerseniz etraftan topladığınız kartvizitleri depolayarak yanınızda taşımanızda size yardımcı olacak, dilerseniz de kendi iş yerinize ya da kartvizitinize sahipseniz onları taşıyarak istediğiniz zaman çıkarıp dağıtmanızı sağlayacak güzel bir modele sahip. İşte bu basit kartvizitliği yapabilmek için ihtiyacınız olan birkaç küçük malzemenin listesi:

Basit Kartvizitlik Yapımı 1

Malzemeler:

-Deri ya da süet gibi sert bir kumaş parçası,
-Diğer kumaş parçasıyla uyumlu renkleri içeren, desenli bir kumaş parçası,
-Küçük boy çıtçıt,
-Dikiş aşamasında tutturma işlemi yaparken yardımcınız olacak küçük klipsler,
-Renkli bir dikiş ipi ya da dikiş makinesi.
Basit Kartvizitlik Yapımı 2

Kendi zevkinize göre tercih ettiğiniz renk ve desenlerdeki kumaşları ve diğer malzemeleri hazırladıktan sonra, yapım işlemine kumaşların kesim aşamasından başlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde de olduğu gibi, renkli ve desenli kumaş parçanızdan iki adet dikdörtgen parça kesmeniz gerekiyor. Bu parçalar, kartvizitlerin boyundan birkaç mm. daha kısa, en olarak da yanlardan kartvizitten birer santim daha uzun iki adet dikdörtgen parça olmaları gerekiyor. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi; kenar ksıımlarından biraz da dikiş payı bırakmayı ihmal etmeden bu desenli kumaş parçalarını kesin.

Basit Kartvizitlik Yapımı 3

Tercih ettiğiniz süet ya da deri kumaştan, az önce kesmiş olduğunuz desenli parçaların tam 3 katı büyüklüğünde, en olarak da tamamen onlara eşit genişlikte olan bir parça kesin. Kesmiş olduğunuz iki adet desenli parçanın orta alt kısmına çıt çıt takın. Çıt çıtların bir tarafını bir kumaşa, diğer tarafını da diğer kumaşa dikin. Ardından klipsler yardımıyla desenli kumaşları deri ya da süet olarak tercih ettiğiniz kumaşın iki kenarına, aralarında boşluk bırakarak tutturun. Aşağıdaki görselde olduğu gibi bir görünüm oluşması gerekiyor; unutmayın. Desenli kumaşların orta kısma bakan kenarları hariç, diğer kısımları olduğu gibi dikin. Dikiş payı için bıraktığınız küçük kenar fazlalıklarını da içe kıvırarak dikmeyi ihmal etmeyin.

Basit Kartvizitlik Yapımı 4

Bu işlemden sonra basit kartvizitliğin yapım işlemi bitmiş olacak. Artık tamamen kendi zevklerinize göre tasarlanmış olan küçük kartvizit cüzdanınızı çantanızda rahatlıkla taşıyabilir, cüzdanlarınızda oluşan karmaşık ve kalabalık görünümden kurtulabilirsiniz.

Basit Kartvizitlik Yapımı 5

Basit Kartvizitlik Yapımı 6

Bir Yorum Bırak