Basit Defter Yapımı

Resim çizmeyi, yazı yazmayı, küçük notlar almayı sevenler için ekstra önemi olan defterler, her insanın hayatı boyunca mutlaka kullandığı objeler arasındadır. Defter yapmak, sevenleri için güzel bir hobi dalı haline gelmiş, birçok ekstra yardımcı yapım eşyası sayesinde kısa sürede ve basit malzemelerden yapılan bir objeye dönüşmüştür. Evdeki atık malzemelerden kolay kolay yapabileceğiniz basit defter fikirleri; dilerseniz okula giden çocuklarınız için, dilerseniz kendiniz için, dilerseniz yazmak ya da çizmek için kullanabileceğiniz güzel alternatifler oluşturacaktır. Hem evinizde bulunan atık malzemeleri bir nevi geri dönüşüm yaparak bütçenize de katkıda bulunmanızı sağlayacak basit defter yapımı fikri için aşağıdaki malzemeleri temin etmeniz ve aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır.

Malzemeler:

-Karton corn fleakes ya da müsli kutularından bir adet,
-Dosya kağıdı,
-Desenli kağıt,
-Renkli ip ve iğne,
-Bir adet düğme,
-Makas, cetvel, yapıştırıcı.

Basit Defter Yapımı 1

Basit Defter Yapımı 2

Malzemeleri hazırladıktan sonra basit defterin yapım aşamasına geçebilirsiniz. İlk olarak kutunun bir kenarından dikdörtgen bir parça kesin. Bu parçayı ortadan katlamanız ve defterin dış kapak kısmını oluşturmanız gerekiyor; bunu düşünerek sizin için ideal olan boyutu ayarlayın. Desenli kısmı içe bakacak şekilde ortadan katladığınız kartonun bir kenarının tam ortasına denk gelecek şekilde düğmeyi dikin. Ardından  kartonun iç kısmında kalan desenli tarafına renkli kağıdı yapıştırarak dekoratif bir görünüm oluşturun. Bu işlem de bittikten sonra, dosya kağıdından karton kadar parçalar kesip bu kağıtları iç içe koyduktan sonra karton defter kapağının içine tam ortasından renkli iple dikerek kağıtları tutturun.

Basit Defter Yapımı 3

Defterinizin ana hatları hazır oldu; şimdi sıra son dokunuşlara geldi. Defterin sırt kısmına  ön ve arka kapakları saracak şekilde kestiğiniz dikdörtgen bir parçayı yapıştırın; geri kalan kısım ham kartondan kalsın. Son olarak defterin kapanabilmesi için arka tarafa diktiğiniz bir ipi deftere dolayarak dikmiş olduğunuz düğmeye takın. Defter tasarımınız bitmiş olacak. Dilediğiniz gibi kenarını farklı desenlerde yaptığınız defter tasarımlarını bitmiş ürün kutularından yaparak geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.

Basit Defter Yapımı 4

Basit Defter Yapımı 5

Dilerseniz defterinizin üst kısmına yani kapağına renkli nakış ipleri yardımıyla farklı dekoratif görüntüler de yapabilirsiniz. Önce deliklerini delip ardından ipleri deliklerden geçirip ağ formunda görünen bu nakışı defterinizin kapağında kullanabilirsiniz. Basit Defter Yapımı 6