Diyarbakır İğne Oyaları

En güzel desen ve renge sahip olan tülbent ve havlular, kenarlarına iğne oyası yapıldığı zaman çok daha şık bir görünüm kazanıyor. Bu alanda yapılan iğne oyası modelleri, ülkemizin her yöresinde farklı isim ile adlandırılarak kullanılmaktadır. Muğla iğne oyası modelleri, Rize oya modelleri, İstanbul İğne oyaları ve Diyarbakır iğne oyaları gibi onlarca isim ile çeşitlendirilebilen oya modelleri, farklı örneklerden oluşuyor.

                Diyarbakır Oya Modelleri

2014-igne-oyası-modeli-1 eni-yeni-ve-en-guzel-igne-oyasi-ornekleri-37 iğne-oyası-namaz-baş-örtüsü-2014 İğne-oyası-örnekleri-3 qrhens

                Diyarbakır oya örnekleri, genellikle karışık renkli modellerden yapılmaktadır. Yörenin bayanları tarafından çoğaltılan örneklerde yine geometrik motifler ve çiçek motifler başta olmak üzere yüzlerce motiften faydalanılıyor. En yeni Diyarbakır yazma örnekleri arasında çilekli model bulunuyor. Pembe veya kırmızı renklerdeki iplerin kullanılması ile yapılan çilekli iğne oyası, işi bilen hanımlara göre zor olmayan bir örnektir.

Yöresel iğne oyaları ile İzmir iğne oyaları  , Gönen iğne oyaları, Muğla iğne oyaları, Rize iğne oyaları , Karadeniz iğne oyaları, Trabzon iğne oyaları yazılarına göz atabilirsiniz.

Tamamen düz ya da tamamen karışık renklerden tasarlanan iğne oyalı modeller, sezonda yer alan en trend desene sahip baş örtülere uygulanmaktadır. Genellikle düz renkte seçilen yazma ve namaz örtüsü kenarlarına yapılacak olan iğne oyaları, ya düz renk ya da boncuklu iğne oyaları teknikleri ile işlenmektedir. Sadeliği daha çok tercih eden bayanlar bu tekniklerin resimli anlatımlarını internet sayfalarından bulabilirler.

Diyarbakır İğne Oyaları

Desenler içinde birçok renk bulunan yazmalarda gösterişi ön plana çıkarmak isteyen bayanlar, tülbent deseni içinde kullanılan tüm renkleri tülbent kenarındaki iğne oyası motiflerine de koymaktadır. Bunun dışında model üzerinde çok fazla kargaşa olmasın isteniyorsa, renkli ve karışık desenli tülbent ve namaz örtülerinin kenar oyaları sade ve tek renk iğne oyaları ile süslenebilir.

Diyarbakır havlu kenarları için de sıkça tercih edilen iğne oyaları, yine şatafatlı ve boncuklu modellerden oluşuyor. Gösterişli oluşundan dolayı bu havlu kenarına sahip modeller, çeyizler için de kullanılıyor. Bunların yanı sıra bütünlüğün güzelliği ve sadeliğini beğenen hanımlar, düz renk yazma kenarlarına aynı renkte sade iğne oyaları yapıyor. Bu alanda sunulan resimlerde incelemeler yapılarak, farklı motifler de meydana getirilebilir. Her yörenin farklı modelleri, tek bir yazma üzerinde birleştiği zaman ortaya çok daha şık ve sıra dışı bir örnek çıkacaktır.

İlgili Kelimeler
tülbent yazma kenarına yapılmış iğne oyası modelleri, diyarbekir beyaz tulbet ine oyasi, iğne oyaları yazma 2013, iğne oyası modelleri rize