Dantel Havlu Modelleri

Dantel Havlu Modelleri

Dantel havlu modelleri; havluların kenarlarına şık tığ işi işlemeler yapılarak farklılık katılması ile oluşturulmaktadır. Ev hanımları için boş vakitlerinde deneyebileceği kolay hobilerden biridir. Bu şekilde hem boş vakitlerini değerlendirmiş hem de güzel dantel örnekleri ortaya çıkarmış olursunuz. Dantel havlular ev hanımlarının dışında gelinlerin de çeyizleri için farklı modeller üreterek yaptıkları gelenek haline gelmiştir.

kirmizi-havlu-kenari-modelleri-igne-oyasi-2015 igne oyasi havlu kenari ornekleri iğne-oyası-havlu1 pembe-igne-oyasi-havlu-kenari halkali-igne-oyasi-havlu-kenari-beyzaca yeni-sezon-havlular-150x150 en-guzel-havlular-150x150

Dantel Havlu Modelleri

Dantel Havlu Kenarı Modeli; Anadolu yöresi kadınlarından gelen ve gelenek halinde devam eden klasik havlu kenarlarına yapılan dantel işlemelerdir. Gelinler de bu modeli çeyizleri için yaparak gelen misafirlere gösterirler.

Punch Havlu Modeli; 2015 yılında oldukça tercih edilmeye başlanmış, genç kızların çeyizleri içinde oldukça tercih ettiği modellerdir. Bu modelde havlu üzerine isim, geometrik desenler, çiçek desenler veya logo tarzında işlemeler yapılarak üretilmektedir. İlerleyen yıllarda oldukça farklı motiflerle de tercih edilmeye devam edecek gibi gözükmektedir.

Papatya Havlu Modeli; çok uzun zamandır Anadolu yöresindeki kadınların en önemli işlemeleri haline gelmiştir. Yapılan bu modeller çeyizlerle beraber sergilenerek bir sonraki yıllarda gelişmesine sebep olmuştur. Bu sayede papatya havlu modelleri oldukça gelişmiştir.

Tığ Oyası Havlu Modeli; düz veya çiçek resimli bir havlu kenarını aynı modelde tığ ile işleyerek banyoları şıklığı ile süsleyen el işleridir. Yeteneğinize ve hayal gücünüze bağlı olarak da daha birçok işleme model üretebilirsiniz.

Simli Halka Havlu Modeli; bu havlu modelinin yapılışı diğer yapımlara göre biraz daha zahmetli olmaktadır. İğne oyası ile işlenen bu havlu modelleri el emeği göz nuru olarak adlandırılmaktadır.

Firkete Oyası Havlu Modeli; bu modelin yapımı tığ dışında firkete ile yapılmasından dolayı biraz zorluk yaratabilmektedir. Fakat bittiğinde birbiriyle uyumlu renk ve desenlerle yarattığı zorluğu yok eden bir modeldir.