Çarşaf Dantel Örneği Modelleri
29 Ağustos 2015
ornek

Çarşaf Dantel Örneği Modelleri

Geleneklerimizin günümüze kadar taşıdığı olgulardan bir tanesi de çeyizlerdir. Çeyizler içerisine konulan ürünler, genellikle el işleri ile  yapılmış emekle örülen...

Geleneklerimizin günümüze kadar taşıdığı olgulardan bir tanesi de çeyizlerdir. Çeyizler içerisine konulan ürünler, genellikle el işleri ile  yapılmış emekle örülen modellerden oluşmaktadır. Havlu kenar örnekleri, yatak odası takımları, salon dantel takımları, dantel vitrin takımları, mutfak takımları, masa örtüleri, perdeler, lif modelleri, sehpa örtüleri, bornoz ve havlu örnekleri, yemeni ve yazmalar, seccade ve çarşaf dantelleri gibi onlarca el işi, çeyiz sandıklarını doldurmaktadır. Günümüzde çok fazla tercih edilmese de çarşaf dantel örnekleri, bu sezonda da en çok tercih edilen örneklerden bir tanesi olmuştur.

Çarşaf danteller, yatak odaları için yapılan takımların bir parçasıdır. Düz beyaz veya renkli kumaşların seçilmesi ve bu kumaşların kenarları için, örneklerin tasarlanması ile oluşan danteller, uzun süren bir el işidir. Genellikle gösterişli ve ağır görünümlü danteller, çarşaf kenarlarının süslenmesi için tercih ediliyor. Ama çok daha zarif ve ince dantellerden hoşlanan bayanlar, bu örnekleri de çarşaflar için yapıp dikebilirler. Dantellerin çok daha oturaklı ve güzel durması için, dantel kenarlarına pikolar yapılabilir. Bu sayede uyuma çok daha fala özen gösterilerek, yapılan işin muhteşem bir görünüm sunması sağlanabilir. Genellikle çiçekli ve yapraklı dantel modelleri, çarşaf kenarları için tercih edilmektedir. Bunun dışında gül motifleri, kelebekler, kalpler ve geometrik desenler de, çeyizler için vazgeçilmez örneklerin başında geliyor.

El İşi Çarşaf Dantelleri

Çarşaf Dantel Örneği Modelleri

Çarşaf dantel modelleri, çeyizlerin ve yatak odası takımlarının dışında bir de çocukların sünnet yatağı ve yeni annelerin lohusa yatağı için de tercih ediliyor. Yeni doğan bebeğin cinsiyetine uygun renklerde belirlenen yatak takımlarına uygun olarak hazırlanan gösterişli danteller, genellikle daha enli yapılan örneklerden oluşuyor. Sadelikten hoşlanan hanımlar içinse dar ve zarif örnekler göze çarpıyor. Sünnet yatakları için de yine uyumlu renkler ile hazırlanmış dantel örnekleri yapılmaktadır. Her alanda kullanılan danteller çarşaflar için de istenilen renk ve model kullanılabilir. Önemli olan çarşaf ile dantelin uyumluluğunun sağlanarak modellerin hazırlanmasıdır. Açıklamalı olarak anlatılan çarşaf ucu dantelleri, internette bulunabilir. Resimli veya videolu anlatımlardan faydalanan her bayan, günlük kullanım veya çeyizler için bu el işi örneklerini tercih edebilirler. Bunların dışında el işi karyola takımı dantelleri, pike takımı dantelleri yapabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak