Merdiven Dekorasyonu Fikirleri

Eğer dubleks bir evde oturuyorsanız; merdivenlerinizin sade ve sıkıcı görünümü sizi sıkabilir ve onu değiştirmek, biraz daha enerjik ve renkli hale getirmek için dekorasyon stilinize uygun çözümler tercih edebilirsiniz. Merdivenlerinize yapacağınız birbirinden farklı kendin yap fikirleri sayesinde evinizin dekoruyla uyumlu ve dikkat çekici detaylar yakalayabilir, evinizin bir bütün halinde görünmesini sağlayabilirsiniz. İşte her tarza ve bütçeye uygun, kolay şekilde yapılabilecek olan kendin yap merdiven dekorasyonu fikirlerinden bazıları…

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 1

En kolay ama en etkili yöntemlerden biri; merdivenlerde kullanılan halılar olacaktır. Evinizin dekorasyonu ve renkleriyle uyum içinde olacak, çok koyu ve yorucu tonlara sahip olmayan bir halı sayesinde merdivenlerinizi tamamen değiştirebilir, ayrıca eskiyip yıpranmalarını da önleyebilirsiniz. Merdivenlerinize kendiniz de halı ekleyebilirsiniz. Metreler halinde satılan ince halı modellerinden, halı flekslerden ya da yolluklardan satın alarak merdiveninizin basamakları üstüne ortalayarak koyduğunuz halıyı zımba, küçük çiviler ya da yapıştırma yöntemiyle basamaklara entegre edebilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 2

Daha basit bir model arıyorsanız; güzel desenli hazır duvar stickerlarından alarak merdivenlerinizde kullanabilirsiniz. Sadece devamlılığı sağlamak için biraz kesmeniz, ayrı ayrı aşağıdan görünen dik kısımlarında stickerları kullanmanız yeterli olacaktır.

Son yılların en çok kullanılan hobi ürünlerinden olan, her yüzeyde kullanılan ve tamamen değişik ürünler ortaya çıkaran dekoratif renkli ve desenli bantlar da merdivenlerinizde harika duracaktır. Dilediğiniz tasarımı yaparak bu bantlar sayesinde rengarenk merdivenler oluşturabilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 3

Duvar kağıtları, duvarları süslemenin dışında mobilya kaplamada ve merdivenlerinizde de kullanabileceğiniz bir ürün. Merdivenlerinizin aşağıdan görünen dik kısımlarına farklı renk ve desenlerde olan, birbirini tamamlayan duvar kağıdı modellerini yapıştırabilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 4

Merdivenlerinizin sade olmasına gerek yok; ruhunuzu tamamen yansıtacak, renkli bir merdivene ne dersiniz? Merdiveninizi canlı pastel tonlarda boyadıktan sonra, dik olan kısımlarına yine duvar kağıdı ya da boyama yöntemiyle şekiller yapabilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 5

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 6

Merdiveninizde büyük bir tablo olmasına ne dersiniz? Merdivenlerin dik kısımlarına birbirini tamamlayan parçalar çizilerek oluşturulan tablo görüntüleri, son yıllarda çok moda. Eğer biraz bile yeteneğiniz varsa, merdivenlerinizde biraz boyama yaparak harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 7

Bunun yerine merdivenlerinize gökkuşağını da taşıyabilirsiniz. Her basamağını ayrı bir renge boyadığınız bir merdiven, sizi gökyüzüne taşıyacaktır!

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 8

Merdivenleriniz sade bir modeldeyse ve eviniz de genelde soft tonlarda ya da belli bir temaya göre döşenmişse; merdiven yerine korkuluk kısımlarında da farklı detaylar yakalayabilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 9

Klasik evlerde çok tercih edilen bir yöntem de merdivenin yatay ve dikey tahta kısımlarını birbirinden ayrı, zıt renklerde tercih etmektir.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 10

Çocuklarınızın çok hoşuna gidecek, eğlenceli bir merdivene ne dersiniz? Basamakları çıkarken oyun oynayacakları ve öğrenecekleri farklı bir merdiven tasarımı tercih ederek çocuklarınızın gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Basamaklara rakamlar, harfler ya da kelimeler yazarak  hem modern, hem de öğretici bir merdiven modeli oluşturabilirsiniz. Bunun için kalem, sticker ya da boyaları kullanabilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu Fikirleri 11