Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri

          Evlerimizde her zaman olmayan ama aslında olması gereken bir fikir de hobi odalarıdır. Eğer bir hobi hayatınızda büyük bir yer kaplıyorsa; hatta sizin kazanç sağladığınız bir alana dönüşmüşse evinizde bir boş odayı bunun için ayırmış olabilirsiniz. Hobi odaları, rahat bir çalışma alanı yaratmanın yanı sıra hobi malzemelerinin hepsini görebileceğiniz düzgün bir depolama alanı ve bununla birlikte ilham verici bir de mekan enerjisi oluşturmalıdır. Bu doğrultuda, eğer siz de kendinize bir hobi odası yapmayı düşünüyorsanız; aşağıdaki birbirinden farklı hobiler için oluşturulmuş hobi odası dekorasyon fikirleri arasında size ve hobinize uygun bir fikri seçerek çalışmalara başlayabilirsiniz.

En çok tercih edilen hobilerden biri dikiştir. Dikiş yapmayı seviyor ve hayatınızın büyük bir kısmını bunun için ayırıyorsanız, dikiş hobi odası yapabilir ve farklı detaylar tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki odada gördüğünüz gibi duvara monte edeceğiniz metal bir boruya duş perdesi halkaları ya da dekoratif askılar yardımıyla kumaşlarınızı asabilir ve her daim onları görebilirsiniz. Daha büyük kumaşları karton parçalarına sarıp raflara koyarak, küçük aksesuarları da sepetler yardımıyla yerleştirerek düzenli bir oda elde edebilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 1

Farklı el işi çeşitlerini yapan biriyseniz; güzel ve çok bölmeli bir kitaplığın her rafına farklı bir rengin tonlarında el işi kağıtları, kartonlar ve dekoratif kağıtlar koyabilirsiniz. Birçok mefruşatçıda gördüğünüz metal askı sisteminden edinerek kurdele ve bantlarınızı tek tek o kısma asabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 2

Fotoğraf ve çizim gibi hobileriniz varsa; duvarların resim ve fotoğraflarla kaplandığı bir hobi odasında yer alan ada mutfak tarzındaki bir çalışma tezgahı sizin için harika olacaktır. Dosya rafları edinip farklı karton, kağıt, zarf gibi objeleri bu alanlara yerleştirebilir, eğlenceli bir mekan oluşturabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 3

Birçok boyaya sahipseniz; bu hem duvar dekoru, hem de boyalar için yer kazanarak yapılan sistemi siz de uygulayabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 4

Boyalarınız için ince ve yüksek bir raf yaparak yerden tasarruf edebilirsiniz. Aynı şekilde eski ahşap bir kepenkten de yapabileceğiniz duvara monte edilen bir sistemin üstüne askılar yaparak diğer hobi ürünlerinizi asabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 5

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 6

Daha düzenli bir oda isterseniz; birçok gözü olan bir kitaplık modeli edinerek her göze bir küçük sepet ve içinde de hobi malzemeleriniz olacak şekilde düzgün bir alan yaratabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 7

Dikiş ve tasarım sizin hayatınızsa; duvara monte edeceğiniz demirlere kancalarla asacağınız poşet ve plastik kapların içine tasarım malzemelerinizi koyabilirsiniz. Bu tarz odalarda, eğer odanız büyükse ortada bir tezgah olması daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 8

Hobiniz çiçekler ve çiçek kolajlarıysa; duvarlara kasalardan yaptığınız rafların yanında ortada duran ve birçok depolama alanı oluşturan ada tezgahı kara tahta boyasıyla boyayıp çekmecelerde ne olduğunu karıştırmadan ve kavanozlara koyduğunuz farklı çiçekleri bir arada kullanarak harikalar yaratabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 9

Takı tasarımı yapıyorsanız; küçük bir çalışma masasının sığacağı bir alan size yetecektir. Duvara monte edeceğiniz basit bir askılığa astığınız ip ve kayışlar, masanızın kenarına koyacağınız küçük plastik kaplarda yer alan boncuk ve akseusarlar, masanın kenarına koyacağınız küçük bir raf sistemi size yetecektir.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 10

Eskiz çizmeniz, not almanız ya da plan yapmanız gerekirse; hobi odanızın duvarına monte edeceğiniz bu eski tarz notluklar işinize yarayabilir.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 11

Çalışma masanızın üstüne mutfak dolaplarına benzeyen bir duvar dolap sistemi, altına da birçok yerde bulabileceğiniz metal askılı kalemlik modellerinden ve kancalardan alarak daha çok eşya depolayabileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 12

Bu plakalar, üstüne dilediğiniz tasarımı yaparak üstünde bulunan delikler sayesinde istediğiniz yere istediğiniz rafı, metal askılığı, objeyi monte etmenizi sağlıyor. Bu fikirler arasında en kullanışlı olanı bu diyebiliriz.

Hobi Odası Dekorasyon Fikirleri 13