Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri

Son yıllarda oldukça moda olan bir dekorasyon stili olan endüstriyel dekorasyon, fabrika ve endüstri alanlarında kullanılan malzemelerle yapılan birçok dekoratif ürünü ve mobilyayı baz alan bir dekorasyon şeklidir. Borular, ahşaplar, paletler, makaralar gibi birçok endüstriyel objeyi kullanarak yapılan bu dekorasyon stili; farklı bir tarzı olanlar için harika bir ortam oluşturacaktır. Yapımı basit, az maliyetli ve sonuç olarak da dikkat çekici bir dekorasyon oluşturan bu stil için birçok mobilya ve aksesuarı evde kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle loft tarzı evlerde bir bütünlük oluşturmak için kullanılan endüstriyel dekorasyon, sıradan dekorasyon stilleri arasında parlayan ve dikkat çeken yönüyle herkesin beğenisini de kazanacaktır. İşte kendiniz yapabileceğiniz farklı endüstriyel dekorasyon fikirleri…

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 1

Endüstriyel dekorasyon stilinde en çok kullanılan objelerden biri de paletler. Sanayi bölgelerinde uygun fiyatlarla bulabileceğiniz bu paletlerden masadan koltuğa, yataktan sehpaya kadar her şeyi yapabilmeniz mümkün. Paletleri dilerseniz boyayarak, dilerseniz de olduğu gibi eskitme ahşap görünümünde bırakıp birbirine monte ederek harika mobilyalar elde edebilirsiniz. Üstelik normal şartlarda binlerce lira vereceğiniz bir koltuk yerine, 40-50 liraya bir koltuğu mal edebilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 2

İki adet paleti yan yana koyup üstüne yumuşak minderler dikerek güzel ve rahat bir koltuk elde edebilirsiniz. Aynı şekilde üstüne yatak koyacağınız bir karyola da oluşturabilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 3

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 4

Endüstriyel dekorasyon ürünleri, genelde yine endüstri alanlarında karşımıza çıkan metal tekerlekler, borular, ayaklar, üstü yazılı ahşap parçalardan oluşmaktadır. Bu şekilde farklı bir hava oluşturabilir, hafif retro tarzla karışık endüstriyel tasarımları kullanarak evinizde bir bütünlük oluşturabilirsiniz. Metal tekerlekleri özellikle sehpalarda sık sık kullanabilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 5

Mutfaklarda da bu tasarımları kullanabilir, borular ve ahşap plakalardan oluşan raflar ve tabak tutacakları elde edebilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 6

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 7

Direkt olarak endüstriyel tasarım parçalarını bulamazsanız; evdeki eski eşyalarınızı da bu tarz tasarımlara dönüştürebilirsiniz. Örneğin eskimiş bir komidinizinin çekmece kısımlarını aşağıda olduğu gibi eskitme ahşap renklerinde boyayabilir, metalik boyayla da dış kısmına metal görünümü verebilirsiniz. Birkaç küçük tekerlekle de bu görünümü tamamlayabilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 8

Birkaç metal ayak kullanarak, ahşap parçalardan bir kitaplık elde edebilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 9

Eski ahşap kutu ve sandıklarınıza tekerlek ya da metal ayaklar gibi küçük detaylar ekleyerek endüstriyel dekorasyon tamamlayıcısı ürünler elde edebilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 10

Pazarlarda bulabileceğiniz ahşap kasalar, bu dekorasyon stilinde yine çok kullanılan parçalar arasında yer alıyor. Sehpalardan kitaplıklara kadar birçok objeyi bu kasalarla yapabilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 11

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 12

Metal borular ve ahşap parçalar kullanılarak yapılan bu basit ama etkileyici kitaplık ve raf türlerini de yine bu dekorasyon stilinde kullanabilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 13

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 14

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 15
Hatta metal boruları ya da pvc boruları boyayarak, ek parçalarıyla birbirine tutturarak birçok mobilyanızı oluşturabilirsiniz.
Mutfağınızda da farklı endüstriyel tasarım ürünlere yer verebilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 16

Eski fabrikalarda görebileceğiniz birçok ürünü evinizde kullanabilirsiniz; bu endüstriyel basit aydınlatmalar gibi. Bu dekorasyon stilinin amacı; eski tarz fabrika ve sanayi alanlarının ev haline dönüştürülmüş versiyonlarını tasarlamak.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 17

Ahşap ve metal variller, dekorasyon stilinde önemli bir yere sahip. Bu tarz parçalardan harika koltuk, sandalye, masa, sehpa, bar modelleri yapabilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 18

Küçük dekoratif ürünler de evinize hava katacaktır.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 19

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 20

Mutfaktan banyoya kadar her alanda farklı tasarımlar yaratabilirsiniz. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi, lavabo yerine eski tarz metal leğenler monte edilmiş.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri 21

Borulardan oluşturacağınız bir abajur gövdesinin üstüne eski bir abajur başlığı takarak güzel bir lamba tasarımı elde edebilirsiniz.