Doğal tütsü yapımı

Doğal Ev Kokulandırma Seçenekleri

Doğal tütsü yapımı ve Esans Yağlarıyla Kokulandırılan Ürünler

Saf esans yağları çiçeklerden, köklerden, yapraklardan, meyve, ot veya ağaçlardan elde edilir ve iyileştirici güçleri vardır, üç saniye içinde ruh halinizi etkileyebilir, 24 ila 28 saat arasında fiziksel bir rahatsızlığınıza iyi gelebilirler. Saf esans yağlarının aromalarını içimize çektiğimiz zaman burnumuzdaki sinir alıcıları yoluyla (ki bunlar dış dünyayla temas eden tek sinir ucumuzdur) koku bilinçli düşünceyi baypas ederek beynin limbik sistemine  ulaşır. Limbik sistem duyguların, hatıraların ve travmaların muhafaza edildiği yerdir. Esans yağları beynin hafıza ve öğrenme noktalarını uyarabilir, hormonsal tepkileri etkiler ve ayrıca ruh halimizi ve duygularımızı değiştirebilirler.

Evinizi kokulandırmak için içinde saf esans yağları bulunan mumları, tütsüleri, yağları ve ev kokulandırma ürünlerini, hiçbir şey bulamazsanız bitki yağlarını, mumları kullanın. Her zaman ürünün etiketini kontrol ediniz.

dogal tütsü yapimi örnekleri

Zehirli Olmayan Mumlar Kullanın

Piyasada en yaygın kullanılan kokulu mumlar parafin mumundan yapılır. Parafin mumu çevreyi karsinojenler ve diğer petrokimyasallar ve koku maddeleriyle kirletirler. Bunun yerine balmumu mumlarını tercih edin. Balmumu mumları karbon açısından nötür, toksik olmayan, dumansız, alerji yapmayan özelliklere sahip olup tatlı bir bal kokusu yayarlar. Soya mumu mumları da olur, fakat bunların saf esans yağlarıyla kokulandırıldıklarından emin olmalısınız.

Bitkiler ve Çiçekler

Evinizi kokulandırmak için mevsim çiçeklerini kullanabilirsiniz. Çiçekler harika göründükleri gibi bir hatta iki odayı kokularıyla doldurabilirler. Kışın gül, sümbül, fulya, süsen, ıtırşahi, nergis ve yasemin; ilkbaharda gül, zambak, süsen, sümbül; yazın vouvardia, dalya, şakayık, lavanta, yabani gül; sonbaharda gardenya, sümbül, gül, nergis kullanabilirsiniz.

NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre bazı bitkiler oda içindeki zararlı kimyasalları temizlemektedir. Bunlar arasında en etkilileri İngiliz sarmaşığı, örümcek bitkisi, aşk merdiveni, akzambak gibi çiçeklerdir.

Evinizde Kullanabileceğiniz Şifalı Yağ Karışımları ve Doğal tütsü yapımı

Aromaterapi uzmanı Jen Gallagher’in evinizde harika bir ruh hali yaratmak için önerdiği karışımlar. Uzman en iyi etkiyi almak için sıcak buharlaştırma yerine doğal soğuk buharlaştırmayı öneriyor (Örneğin bir kağıdın üzerine damlatıp odunun bir köşesine koymak gibi).

Romantik Bir Ortam İçin

4 damla ylan ylang

2 damla sandalağacı

1 damla paçuli (silhat) yağı

Parti Ortama İçin

4 damla portakal

3 damla sardunya

2 damla tarçın

İş Sonrası Rahatlama

3 damla turunç

3 damla portakal

2 damla yasemin

Sakinleştirici (kızgınlık/kıskançlık/öfke)

3 damla günlük

2 damla sedir ağacı

2 damla alman papatyası

Uyku Vakti (Yatağa gitmeden 30 dakika önce)

2 damla lavanta

2 damla mercanköşk

2 damla alman papatyası

Sabah Uyanmak İçin

2 damla nane

2 damla limon

2 damla yalancı melisa

Anti depresan

3 damla bergamot

2 damla sardunya

1 damla gül

Çocukları Sakinleştirmek İçin

2 damla güve otu

2 damla sedirağacı

2 damla lavanta

Bu yazı 4 kere okundu.