Battaniye- Port Bebe

Battaniye- Port Bebe

Battaniye- Port bebe yapımı kolay ve bebeğiniz için oldukça kullanışlı bir örgüdür. İki parçadan oluşmaktadır ve bebeğiniz içerisindeyken rahat bir şekilde hareket edebilmektedir. Yapacağınız bu battaniye- port bebe örgüsünü mevsimine göre kalın veya ince bebe yününden örebilirsiniz. Örgüyü yaparken yumuşak ve hafif dökümlü olması için 7 numara şiş kullanarak örmeniz gerekmektedir. Ayrıca birbirine bağlamasını düğme ile yapabilirsiniz. Böylece bebeğinizi içerisine rahat bir şekilde koyabilirsiniz. Battaniye port bebe

Battaniye- Port Bebe Yapılışı

Öncelikle port bebe olan kısmın örülüşü tek ve düz bir dikdörtgen şeklinde örülmektedir. Başlangıç için 2-3 aylık olan bebekler için 50 ilmek ile başlıyorsunuz. Yaklaşık 90 cm uzunluğunda örüyorsunuz. Düz olarak haraşo örgüden yapabilirsiniz. Örgüyü yaparken 55 cm uzunluğa geldiğiniz de karşılıklı düğme için ilik açıyorsunuz. İlik başında yaklaşık 4 cm ilmek bırakıyorsunuz ve eşit bir şekilde ilk 2 ilmeği açıyorsunuz. Kalan 4 ilik içinde alt alta arasında 12 diş haraşo olacak şekilde; karşılıklı 2’şer 2’şer ilik açıyorsunuz. İlikleri açarken 2 ilmek keserek yapmanız yeterli olmaktadır. Sonrasında ördüğünüz 90 cm uzunluğundaki dikdörtgen parçayı ikiye katlayarak, ilik karşılarına dilerseniz natürel düğme, tahta düğme veya ponpon dikerek tamamlayabilirsiniz.

Kapüşon Kısmı Yapılışı

Kapüşonu için ise; aynı şekilde haraşo örgü yapmanız gerekmektedir. Kapüşon için uzunluğu 42 cm ve 20 ilmek olacak şekilde  düz 2 tane parça örerek bitiriyorsunuz. Sonrasında düğmeleri diktiğiniz tarafın başına ördüğünüz 2 parçayı uzunlamasına dikiyorsunuz ve diktiğiniz 2 parçayı da birbiriyle birleştirerek tamamlıyorsunuz.

Bu battaniye- port bebe kullanımı çok portatif olacaktır. Dilerseniz kış aylarında ördüğünüz battaniye içerisine pazen, yaz ayları içinde pamuklu astar dikerek bebeğinizi rüzgar ve soğuğa karşı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

İlgili Kelimeler
el örgü portbebe portbebe, portbebe yapilisi