Yeni Tığ İşi Yazma Oyaları

Yazmaların kenarına mutlaka bir oya örneği yapılması gerekir. Çünkü yazmalar, kenar oyaları ile bütünleştiği zaman anlam kazanır.  Üzüm modeli, çiçek motifleri, güller, kurdele ve fiyonk örnekleri ve diğer çeşitli dantel kenarlar, tığ işi yazma modellerinden bazılarıdır.

Yazma kenarına dantel yapılırken, genellikle yazmaların içinde yer alan renklere ve desenlere uygun olarak kenar oyaları hazırlanmaktadır. Bu sayede oyalar çok daha gösterişli olacaktır. Tığ işi yazma oyaları yapılırken, uygulanması gereken birçok teknik vardır. İğne oyası tekniği, mekik oyası tekniği, normal tığ işi, fiyonklu oyalar gibi birbirinden güzel ve farklı zorluklardan olan el işleri yapılabilir. Bunlar içerisinde en zor yapılan tığ işi, iğne oyasıdır. İğne oyası ile yapılan örnekler, uzun zaman içerisinde yapılan uğraşlar sonucu ortaya çıkar. Tığ işi yazma kenarı dantelleri, iğne ve iğneye uygun ipliğin seçilmesi ile hazırlanır. Teknik doğru uygulanmazsa, örnekler diri durmaz ve verilen çaba boşuna gider. İçlerinde en kolay yapılan oya tekniği ise, tığ işi normal oyalardır. Tığ işi yazma kenarı dantelleri için yapılan normal oyaları tığ tutmayı bilen herkes, basit örnekler ile hazırlayabilir.

İğne Oyası Yazma Kenarları

                Tığ işi yazma dantelleri yapımı, köylerde ve kasabalarda çok daha fazla kullanılıyor. Çünkü şimdilerde bayanların iş hayatına başlaması ile birlikte evde el işlerine vakit ayırmaları zorlaşmıştır. Ancak evde boş vakti olan hanımların vaktini kullanabilmesi için, örgüler ve çeşitli el işleri ile uğraştıklarını görüyoruz. Yazma kenarları, yemeni kenarları, masa örtüsü ve dantel takımları bu alanda yapılan el işi işlerinden bazılarıdır.

Sari-kirmizi-igne-oyasi-yazma-ornegi-150x150 Pembe-igne-oyasi-yazma-150x150 igne-oyasi-kirmizi-yazma-150x150 igne-oyasi-boncuklu-yemeni-yazma-150x150 El-yapimi-orgu-yazma-oyasi-150x150 El-isi-orgu-yazma-oyasi-150x150 igne-oyasi-kolay-yazma-oyasi-150x150 İğne-oyasi-yazma-kenari-150x150 Cicekli-igne-işi-yazma-oyasi-150x150 Cicekli-orgu-yazma-oyasi-150x150 Basit-igne-yazma-oyasi-150x150 Yesil-igne-oyasi-yazma-150x150