Nasıl Tunik Örülür ?

Kadınların en sevdiği elbiselerde  olan tunik her mevsim giyilebilmekte  ve hem açık bayanların hem de tesettür giyimine uygun olduğu için oldukça tercih edilir.

Tunikleri hazır olarak mağazalardan alabiliceğiniz gibi kendinizde örebilirsiniz. Gerekli olan sadece biraz ip ve zaman diyebiliriz.

yağmur-damlası-modelli-tunik-bluz-modeli

Nasıl tunik örülür ?

kirmizi_yelek-semasala_tunik_yap_m_

Tuniğinizi düz olarak örebileceğiniz gibi desenli de örebilirsiniz. Ön tarafında burgu olan bir tunik yapmak isterseniz 30 çift yaparak başlayabilirsiniz.. 1 ters 1 düz yaparak 10 cm kadar lastik örün. Lastiği isteğinize göre ince veya kalın yapabilirsiniz.

10 cm’lik lastik bölümü bittikten sonra 9 sıra çift düz örgü yapmalısınız. Daha sonra 2 sıra çift ters örgü yapın. Bu kısmı bitirdikten sonra 8 sıra çift düz örgü yapıp 2 sıra çift ters örgü yapın. Böylece ön kısmı bitirmişi olursunuz. Arka kısma geçtiğinizde ise 9 sıra çift ters 2 sıra çift düz, 8 sıra çift ters 2 sıra çift düz, 9 sıra çift ters örmeye devam edin. Böyle devam ederek 10 m kadar örmeniz lazım.

Yine ön kısma geldiğinizde orta kısımda yer alan 8 çifti şişten çıkarıp, 4 tanesi sağ tarafta olan çifti sol şişe, 4 tanesi sol tarafta olan çifti sağ şişe alın. Sonrasında hepsini birden hiç dokunmamış şişe alarak örün. Böylece burma şekli oluştuğunu göreceksiniz. 20 cm kadar örmeye devam edin. Ölçüler standart  ölçülerdir, Kendi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Aynı burma şeklini 10 cm kadar tekrar örün. Şimdi yaka bölümüne geçebilirsiniz. İlmekleri ortadan ikiye ayırın ve her sırada 1’er tane eksilterek 1 ters 1düz şeklinde 4 ilmek örün.

Kolu kesmek için 2-1 şeklinde kesme işlemini yapın. Yaka kısmını da omuz kısmını da 5 çift kalana kadar kesin.

Kollar için 15 çift başlamalısınız. 1 düz 1 ters 10 cm örün. Bundan sonra düz örgüye geçin ve 2 sırada 1 tane ilmek arttırarak 20 çifte kadar tamamlayın. Koltuk altına geçtiğinizde 2-1 şeklinde kesin. En son her sırada iki taraftan da 1’er eksilterek omuza gelin.