Geleneksel Örgüler

Türk kadınları olarak bizler birçok konuda oldukça yetenekliyiz. Örgü de bu yeteneklerimiz arasında. Bu anlamda internet de kadınların imdadına yetişiyor. İnternette binlerce örgü bebek yelek , şapka modelleri veya havlu kenarı örnekleri bulmak mümkün. Özellikle örgü şapka modelleri de internette sık aranan örgü örneklerindendir. Şapkalar istenirse kış için bere, kasket şeklinde istenirse bahar için tığ işi olarak makrome ipinden yapılabiliyor. Örgü şapkalar hem simli ipten hem yün ipten hem de motifli olarak yapılabilen örgü çeşitlerindendir.

Çok-renkli-çiçek-motifli-el-örgüsü-kolye-modeli Derya-Baykal-Orgu-Modelleri deryanın-dünyası-örgü-modelleri geleneksel orgu ornekleri önci-düğmeli-bayan-fular-modelleri örgü-bebek-tulum-modelleri-9 örgü-çocuk-elbise-modelleri-7 sal-orgu-modelleri1

Bebek yelek modelleri de örgü ören kadınların vazgeçilmezlerindendir. Diğer yandan bizler hala daha geleneklerini sürdüren bir toplum olduğumuz için özellikle torunumuz veya yeğenimiz vs. olduğunda o bebek için yelek ve takım örüp hediye ediyoruz. Tığ işi, şişle örülen, motifli, Tunus işi, resimli gibi birçok bebek yelekleri vardır. Örgü bebek yelekleri oldukça sevimli görünmektedir.

Havlu kenarı da çeyizlerin olmazsa olmazıdır. Havlu kenarları mutlaka tığ ile örülür. , halkalı, kurdeleli gibi havlu kenarları için birçok model vardır.

 

İlgili Kelimeler
en guzel el isi orguleri, yazma ipiyle patik