Kâğıt Telkari Nasıl Yapılır

İngilizceden dilimize aktarılan bir terimdir . İngilizce “quilling” olarak da bilinen ; “tüy”, ”mızrap”, ”makaraya sarma” anlamlarına gelen bir terimdir. Peki, telkari nedir? Ortaçağ Avrupa’sında 14. ve 15. Yüzyıllarda ortaya çıktığı sanılmaktadır. Rahibeler ince ve uzun kâğıtları sararak küçük madunlar elde etmişler ve hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Böylelikle kâğıt telkari yapımının da ilk temelleri atılmış oldu. Hızla zaman içerisinde, bizim dilimize kâğıt telkari sanatı olarak bir yer edinmiştir. Quilling kâğıt telkari olarak da bulabileceğiniz bilgiler sayesinde sizde telkari sanatına gönül verenlerden olup, evinizin atmosferini değiştirebilirisiniz.

Kâğıt telkari hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek isteriz. Kağıt telkari; basit gibi görünse de, özen ve emek isteyen bir iştir. Her zaman; evinizde malzemelerle – daha doğrusu renkli kâğıtlar olursa çok daha güzel görüneceklerdir – yani kâğıtlarla hiç tahmin edemeyeceğiniz mucizelerle karşılaşacağınızı bilmenizi isteriz.

Kâğıt telkari hakkında verdiğimiz bilgilerin yanında size her zaman yardımcı olabilecek; kâğıt telkari videolu konularla anlatım, french nasıl yapılır, manikür nasıl yapılır gibi konularda da ayrıntılı bilgi alabileceğiniz en kapsamlı sitede olduğunuzu bilmenizi isteriz.

Şimdi kâğıt telkari nasıl yapılıyor öğrenelim, biliyorsak pekiştirelim. İlk öncelikle gereken malzemeleri sıralamakla başlayabiliriz. Gerekli malzemeler şu şekildedir; tığ ya da çöp şiş, kesici bir alet, yapıştırıcı, renkli kâğıtlar, kalem, cetvel ve en son olarak okula giden çocuğunuzun gönye cetveli.

kâğıt telkari yapımı

İlk öncelikle yapacağımız şekle göre renkli kâğıtları belirlemek. Daha sonrasında renkli kâğıtları 1 cm kalınlığında şeritler halinde kesmek ve gruplandırmak.

evde kağıt telkari

Tığ veya şiş yardımı ile kesmiş olduğunuz kâğıtları yuvarlak şekil alacak şekilde kıvırıyoruz.

kağıt telkari yapılışı

Kıvrımlar arasında boşluk kalacak şekilde kıvırma işlemine devam ediyoruz.

Kağıt telkari çiçek

İsteğiniz ve yapmak istediğiniz şekle göre, kıvırma işleminin sonunda bantlayarak şeklin bozulmamasını sağlıyoruz.

kağıt telkari yapımı

Kıvırma işlemi devam ederken vermek istediğiniz şekle göre; bazı köşe kıvrımları belirliyoruz.

kağıt telkari yapma

Kaç adet gerekiyorsa o kadar yuvarlama işlemi yaparak, yukarıda saydığımız işlemleri tekrarlıyoruz.

telkari çiçek yapma

Çiçek yaprakları olacak şekilde; panonun üzerine yapıştırarak sabitliyoruz,

kagit telkari yapilisi

Yapraklar bittikten sonra, tomurcuklar için; aralarında boşluk kalmayacak şekilde tam yuvarlak kıvrımlar hazırlıyoruz,

kagit telkari yapimi

Uçlarına hafif kıvrımlar vererek, çiçeğimizin yapraklarını da panomuza yapıştırıyoruz,

telkari cicek yapma

Sıra geldi şekli birleştirmeye. Dal, tomurcuk ve yaprakları bir araya getiriyoruz. Bu şekilde telkarimiz hazırlanmış oluyor. Haydi, sizde bir tane telkari denemek istemez misiniz?