Patchwork Dekorasyon Fikirleri

, desenli ve renkli görünümüyle farklı parça kumaşların ve kağıtların yan yana birbirine eklenerek yapılan bir desen türüdür. Halılardan perdelere, yatak örtülerinden koltuklara kadar birçok tekstil alanında kullanılan bu yöntem, artık birçok dekoratif üründe de tercih ediliyor. Siz de renkli dekoratif ürünleri seviyorsanız ya da sade bir dekorasyona sahip olan evinize renk katmak istiyorsanız; fikirlerinden yararlanarak birbirinden renkli objeler elde edebilirsiniz. İşte kendi başınıza da yapabileceğiniz patchwork dekorasyon
İlk olarak en çok tercih edilen patchwork kullanım alanlarından biri olan yatak örtülerinden başlayalım. Hazır ürünleri almak yerine, evde artan kumaş parçalarından eşit boyutta kare parçalar keserek ve onları yan yana birbirine dikerek kendi patchwork yatak örtünüzü oluşturabilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 1

Yine aynı yöntemle kendi perdelerinizi de oluşturabilirsiniz. Hatta biraz daha country tarzı bir ev dekorasyonuna sahipseniz; eski tarz dolap örtülerini de bu yöntemle yapabilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 2

Patchwork halılar, sade dekorasyonlu evlere hareket katacaktır. Hazır alabileceğiniz bu tarz halıları aslında kendiniz de yapabilirsiniz. Dilerseniz eski kilimlerden keseceğiniz parçaları bir araya getirerek ya da farklı yöntemler kullanarak kendi patchwork halılarınızı meydana getirmeniz mümkün.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 3

Duvar dekorasyonunda da patchworkü tercih edebilirsiniz. Farklı boyutlardaki kare ve dikdörtgen mukavva parçalarını birbirinden farklı desendeki kumaşlarla kaplayıp yan yana yapıştırarak kendi tablonuzu elde edebilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 4

Patchwork desenli koltuklar da bu sene çok moda. Yapımı biraz zor olsa da, farklı desendeki döşemelik kumaşları yan yana dikip kendi koltuk kaplama kumaşınızı oluşturabilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 5

Birkaç farklı desende kumaş seçin. Bu kumaşlardan eşit boyutta kare parçalar kesin. Büyük bir mukavva ya da ahşap parçanın üstüne sünger elyaf koyduktan sonra kare kumaş parçalarını yan yana dikerek bu tablayı kaplayın. Ardından ek yerlerini belli edin. Harika bir yatak başı yapmış olacaksınız.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 6

Sürgülü gardrop kapaklarından birinin üstüne farklı desenlerde kare formda kestiğiniz dekoratif yapışkanlı kağıtları kaplayarak güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 7

Duvarlarnızda da patchwork modasını kullanabilirsiniz. Farklı desenlerdeki fayansları yan yana kapladığınız mutfak, banyo ya da bahçe duvarları harika bir görünüme sahip olacaktır.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 8

Aynı işlemi farklı duvar kağıdı motiflerinden parçalar keserek de gerçekleştirebilirsiniz. Bir odanın içinde sadece bir duvarı patchwork desenli yaparak, diğer yerleri sade bırakmanız dengeli bir görünüm oluşturacaktır.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 9

Komidin ve dresuarlarınızın çekmecelerini farklı desende dekoratif kağıtlarla dekupaj yaparsanız; yine güzel bir patchwork örneği oluşturabilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 10

Patchwork desenli hazır bir kumaş alıp kendi pufunuzu da yapabilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 11

Farklı desendeki dekoratif kağıtlarla kapladığınız teneke kutu ya da kesik pet şişe altlarından harika vazolar elde edebilirsiniz.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 12

Dikişlerinizden artan küçük kumaş parçalarından küçük kareler kesin. Bu karelerin hepsini yan yana olacak şekilde eski bir abajur başlığına yapıştırın. Güzel ve dekoratif bir patchwork abajura sahip olacaksınız.

Patchwork Dekorasyon Fikirleri 13