Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı

   Eski tarz ahşap merdivenler, kırsal hayatta sık sık kullanılırken günümüzde şehir hayatında da modern şekillerde kullanılıyor. Asma katlarda, çatı katlarında çoğunlukla kullanılan bu basit tarzdaki merdivenler, farklı kendin yap dekorasyon fikirlerinde amacının dışında kullanılabiliyor. Boyayarak, keserek, eklemeler yaparak, farklı şekillerde kullanılabilen ve aklınıza gelemeyecek kullanım alanları oluşturan bu merdivenler; bulunması kolay olmakla birlikte sonuçta çıkan mobilya ve dekor ürünleri de hazır ürünleri aratmıyor. Siz de evlerinizde farklı dekoratif detaylara yer vermek istiyorsanız; hem kullanışlı hem de farklı görünümüyle eski merdivenlerden yapılan ürünlere bir göz atabilir ve kendiniz evinizde de yapabilirsiniz. İşte o fikirlerden bazıları…

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 1

Evinizin dekorasyonuna uygun bir renkte boyayacağınız eski merdiveni, yatak konumlandırarak duvarınıza çakabilir ve güzel bir kıyafet askılığı yapabilirsiniz. Özellikle alan darlığı olan küçük evlerde güzel ve kullanışlı bir açık dolap sistemine dönüşebilecek olan bu fikir, evinizin havasını da değiştirecektir. Yine aynı şekilde boyayıp zincir ya da halatlarla tavana, özellikle de yemek masanızın üstüne asacağınız bir merdiveni farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Üzerine fenerler, çiçekler, fotoğraflar, renkli ışıklar asabilir ve güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 2

Sadece evinize uygun tonlarda boyayacağınız eski bir merdiveni duvara dayayarak portatif bir ayakkabılık elde edebilirsiniz. Topuklu ayakkabılarınızı üstüne asarak yer kazanacak, evinizde de güzel bir detay yakalayacaksınız.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 3

Açılır kapanır merdivenlerden yapabileceğiniz, bulamazsanız eski iki merdiveni üçgen şeklinde birbirine üst kısımdan çakarak elde edebileceğiniz, aralarına düz tahta parçaları koyarak raflarınızı oluşturabileceğiniz bir kitaplığa ne dersiniz? Dilerseniz kitaplarınızı, dilerseniz mutfak eşyalarınızı, dilerseniz çocuklarınızın oyuncaklarını koyabileceğiniz bu farklı raf sistemi country tarzı evlere özellikle uyum sağlayacaktır.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 4

Yine düz bir şekilde duvara dayayarak kullanabileceğiniz bir merdiven, küçük banyolarınızda havlularınızı asmak için güzel bir alan oluşturacaktır.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 5

Yatak konumlandırarak düz bir şekilde duvara monte edeceğiniz bir merdiven, yer kaplamadan size büyük bir yer açacak güzel bir kitaplığa dönüşecektir.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 6

Küçük çocukların odalarında, düz renkte boyadığınız bir merdiveni dikey olarak duvara monte ettikten sonra kıyafet askılığı olarak da kullanabilirsiniz. Ara ara birkaç basamağını çıkaracağınız bir merdivene çocuklarınızın küçük kıyafetlerini küçük askılara takıp asabilirsiniz.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 7

Tavana asacağınız eski bir merdivene, yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz kancalardan bol bol asarak asma yeri olan mutfak eşyalarınızı asabilir ve yine yerden tasarruf edebilirsiniz.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 8

Birkaç merdiveni ve yaratıcılığınızı bir arada kullanarak farklı bir kitaplık tasarımı da yapabilirsiniz.

v 9

Açılır merdivenler de kitaplık yapmak ya da çiçeklerinizi sergilemek için harika bir alternatife dönüşebilir.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 10

Sadece dilediğiniz renkte boyayacağınız bir merdivenin basamaklarının arasına ahşap tablalar koymanız yeterli olacaktır.

Eski Merdivenlerden Dekor Yapımı 11