Eski Haritalarla Dekorasyon Yapımı

Haritalar, dünyanın küçük bir sembolü  ve kocaman dünyada ne kadar küçük olduğumuzu gösteren bir detay olarak her zaman ilgi çekmişlerdir. Dünya haritalarıyla aslında birbirinden güzel dekoratif ürünler yapabilir, kocaman dünyayı küçük evinize sığdırabilirsiniz. Desen olarak güzel görünen, ayrıca içinde yaşadığımız dünyayı da gösteren haritaları birçok farklı dekoratif alanda değerlendirebilir, bazı obje ve mobilyaları onlarla kaplayarak güzel bir stili oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece birkaç farklı harita bulmak; ardından dilediğiniz alanda dilediğiniz fikri uygulayabilirsiniz. İşte fikirleri…

Eski Haritalarla Dekorasyon 1

Elinizde farklı harita varsa; onlarla duvarınızı kaplayarak dekoratif bir duvar kağıdı elde edebilirsiniz. Yatak odanızda yatağınızın dayalı olduğu duvar, çalışma masanızın olduğu duvar, salonunuzda televizyonun arkasındaki duvar gibi dekoratif açıdan farklı olması önem taşıyan duvarlarda kullanabileceğiniz bu fikir, evinizde farklı bir detay oluşturacaktır.

Eski Haritalarla Dekorasyon 2

Evinizde küçük detaylarda harita desenini kullanmak isterseniz; dekupaj tutkalı yardımıyla bir haritayı uygun boyutlarda keserek tepsinize uygulayabilirsiniz.

Eski Haritalarla Dekorasyon 3

Ahşap sandalye ya da komidin gibi mobilyalarınız eskidiyse; onları yenilemek için üstlerine harita parçası yapıştırmayı tercih edebilirsiniz. Yine dekupaj tutkalı kullanarak komidinlerinizin çekmecelerinin üstüne, sandalye ya da sehpaların üstüne göre kestiğiniz parçaları da dilediğiniz şekilde yapıştırabilirsiniz.

Eski Haritalarla Dekorasyon 4

Eskimiş bir kağıt lambanın üstüne yuvarlak şekilde kestiğiniz harita parçalarını yapıştırarak dekoratif bir tavan süsü elde edebilirsiniz.

Eski Haritalarla Dekorasyon 5

Kalın bir haritadan gerekli parçaları keserek, kağıttan bir kart cüzdanı elde edebilirsiniz. Dikdörtgen bir alt ana parçayı kestikten sonra yarısı kadar iki adet parçayı cep olarak, onun da yarısı kadar bir parçayı cebin üstündeki cep olarak, bir de iki tarafı birbirine tutturacak olan cırt cırt dikilmiş bir küçük kayış parçasını kesip kenarlarını makinede dikerek farklı ve yaratıcı bir cüzdan yapabilirsiniz.

Eski Haritalarla Dekorasyon 6

Artık sıkıldığınız ya da eskittiğiniz bütün dekoratif objelerin üstünü haritalarla kaplayabilirsiniz; mumlar, kuş evleri, kutular, kitaplar…

Eski Haritalarla Dekorasyon 7

Farklı harita modellerini hediye pakedi olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin gittiğiniz bir yabancı ülkede edindiğiniz şehir haritasıyla oradan sevdiklerinize getirdiğiniz hediyeleri kaplayarak güzel ve anlamlı hediye pakedi alternatifleri elde edebilirsiniz.

Eski Haritalarla Dekorasyon 8

Evinizden uzakta bir şehirde ya da ülkedeyseniz; oranın haritasından güzel bir zarf yaparak sevdiklerinize güzel ve anlamlı mektuplar yollayabilirsiniz. Böylece adece dekoratif olarak değil, anlam olarak da farklı bir obje elde etmiş olacaksınız.

Eski Haritalarla Dekorasyon 9