Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı

Ahşap mandallar, genelde eski yıllarda revaçta olmasının yanı sıra günümüzde plastik modellerinin yanında yine bulabileceğiniz ürünlerdir. Çamaşır asmak için ahşap mandalları kullanabilirsiniz; peki ahşap mandalları başka nerelerde kullanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Kendin yap fikirleri sayesinde birçok objeyi amacının çok dışında alanlarda kullanmanız mümkün; ahşap mandallar da bu objeler arasında yer alıyor. Sadece çamaşır asmaya yaradığını düşündüğünüz ahşap mandallardan birçok kullanışlı obje ya da dekoratif obje yapabilirsiniz. İşte eski ahşap mandalları değerlendirmek için onlardan yapabileceğiniz basit ama işlevsel kendin yap fikirlerinden bazıları…

Ahşap mandalları çamaşır dışında birçok şeyi tutturmak için de kullanabilirsiniz; örneğin bu kurabiye kabı tutacağı kullanımı gibi. Özel günlerinizde yaptığınız kurabiye ve cupcakelerin süslü poşetlerini küçük ahşap mandallarla tutturabilirsiniz.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 1

Duvara ya da çalışma masanızın üstüne gereceğiniz bir ipe fotoğraflarınızı, kartlarınızı, notlarınızı mandallar yardımıyla asabilirsiniz. Dilerseniz ahşap mandalları farklı renklerde boyayarak daha şirin bir görünüm de elde edebilirsiniz. Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 2

Mandallar harika tutacaklara dönüşebilir. Mutfağınızda dolap içlerine birkaç ahşap mandalı yan yana yapıştırarak, havlu ya da bulaşık eldiveni gibi küçük yardımcı mutfak nesnelerini mandallara tutturabilir, küçük bir organizer elde edebilirsiniz. Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 3

Bunun yerine mandalları direkt olarak boyadığınız bir ahşap parçasına eşit aralıklarla yapıştırarak küçük bir askılık da yapmış olabilirsiniz.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 4

Hobi yapımı için ayrı bir köşe oluşturduysanız; hobi malzemelerinizi, kart ve kağıtlarınızı ahşap mandallar yardımıyla bu alana tutturabilirsiniz.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 5

Takı organizeri fikri arıyorsanız; metalden ya da ahşap çubuklardan yapacağınız ağaç dalları formundaki bir organizerin üstüne ahşap mandalları silikon yardımıyla yapıştırabilir, bu mandallara da takılarınızı tutturabilirsiniz.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 6

Mandalları dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz; yan sehpaların ya da dresuarların kenarlarına mandalları yan yana yapıştırarak mobilyanızla aynı renkte boyayabilirsiniz. Hem dekoratif açıdan güzel görünecek, hem de yeri geldiğinde küçük notları ya da hafif objeleri tutturmanıza yarayacak bu fikir de farklı bir detay oluşturuyor.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 7

Mandalları dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz; yan sehpaların ya da dresuarların kenarlarına mandalları yan yana yapıştırarak mobilyanızla aynı renkte boyayabilirsiniz. Hem dekoratif açıdan güzel görünecek, hem de yeri geldiğinde küçük notları ya da hafif objeleri tutturmanıza yarayacak bu fikir de farklı bir detay oluşturuyor.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 8
Mandallar, harika  ve kullanışlı bir nihale oluşturmanızda yardımcı olabilir. Metal yaylı kısımlarını çıkararak ortadan ayırdığınız ahşap mandalların ahşap parçalarını, hepsi aynı yöne bakacak şekilde yan olarak birbirine monte edin. Bu işlemi mandalları yuvarlak ve küçük bir ahşap parçaya yapıştırarak yaparsanız, hem yuvarlak form almalarını kolaylaştırırsınız hem de sağlam bir nihale ortaya çıkarırsınız.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 9

Mandalları etrafına yapıştırdığınız bir ayna, dekoratif açıdan güzel duracağı gibi fotoğraftan notlarınıza kadar etrafına takabileceğiniz bir alan da oluşturacaktır. Bu mandallardan yapılan ayna modelinin ayrıntılı yapım aşamalarını önceki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Ahşap Mandallardan Dekor Yapımı 10